Porady

W jakim odstępie od ogrodzenia sadzić tuje szmaragd?

W jakim odstępie od ogrodzenia sadzić tuje szmaragd?

Planując posadzenie żywopłotu wykorzystując do tego tuje szmaragd należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z nich jest pozostawienie odstępu od ogrodzenia. W poniższym artykule opiszemy, jaka odległość będzie odpowiednia.

Pozostawienie odpowiedniej odległości między tujami szmaragd a siatką lub płotem ogradzającym naszą działkę jest ważne z kilku wzglądów. Pierwszy z nich jest łatwy dostęp do tuj od strony ogrodzenia w celu ich przycięcia. Jeśli zostawimy zbyt małą odległość będziemy musieli np. prosić sąsiada o możliwość wejścia na jego posesję w celu przycięcia tuj. Przedostające się gałęzie na drugą stronę mogą również przeszkadzać sąsiadowi. Utrudnieniem może być także dostęp do ogrodzenia w przypadku chęci jego odmalowania lub naprawy.

Kolejną ważną kwestią jest pozostawienie miejsca na rozrost sadzonek. Tuje szmaragd dość szybko rosną, a wraz z ze wzrostem zwiększa się ich objętość. W przypadku pozostawienia zbyt małego odstępu od płotu, może to stanowić barierę dalszego rozrostu iglaka.

Posadzenie tuj szmaragd blisko ogrodzenia, w przypadku gdy ogrodzenie zabiera dostęp do światło, może prowadzić również do usychania gałązek tuj.

Szacuje się, iż tuje szmaragd najlepiej sadzić minimum 50 centymetrów od ogrodzenia.

Ważnym aspektem jest również odstęp między samymi tujami. Opisaliśmy to dokładnie w artykule “W jakich odstępach sadzić tuje? Gęsto czy rzadko?“.

Jeśli już zaplanujecie, w jakich odstępach posadzicie tuje i wyliczycie, ile tuj będziecie potrzebowali, sadzonki możecie kupić na naszej stronie tuje.waw.pl.

Udostępnij