Porady

W jakich odstępach sadzić tuje? Gęsto czy rzadko?

W jakich odstępach sadzić tuje? Gęsto czy rzadko?

Planując zakup tuj w celu utworzenia żywopłotu pierwszą i podstawową czynnością, którą musimy zrobić, jest policzenie ile tuj musimy kupić. Żeby to zrobić musimy najpierw ustalić, jak gęsto chcemy je posadzić i tu pada pytanie, w jakich odstępach najlepiej sadzić tuje?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedni powiedzą, iż lepiej sadzić gęściej, aby szybciej uzyskać gęsty, jednolity żywopłot, drudzy natomiast doradzą, iż lepiej sadzić rzadziej, gdyż tuje po kilku latach bardzo się rozrosną i również utworzą ładny, zwięzły żywopłot.

Co ile centymetrów sadzić tuje?

Stwierdzenie “gęsto” lub “rzadko” jednej osobie oznaczać będzie, co innego, niż pozostałym. Dlatego też chcemy opisać dokładnie w centymetrach, jakie ostępy między sadzonkami tuj najlepiej zrobić. Analizując wypowiedzi osób, które zakładały żywopłot wykorzystując do tego tuje oraz opinie ogrodników można stwierdzić, iż optymalną odległością między sadzonkami jest 60-80 centymetrów. Jest to najczęściej wybierany odstęp między tujami.

Kluczową rolę odgrywa tu również wielkość kupionych sadzonek. Kupując małe tuje do 50 centymetrów i chcąc szybko uzyskać zwarty żywopłot możemy posadzić gęściej – nawet w odstępach około 50 centymetrów. Natomiast jeśli kupimy tuje już duże np. 1,5-metrowe możemy je posadzić rzadziej – nawet w odstępie około 90 centymetrów.

Sadzenie tuj zbyt gęsto

Kupując małe sadzonki i ustawiając je do sadzenia w odległości 60-80 centymetrów może wydawać się nam, iż jest to zbyt duży odstęp i że tuje nigdy się nie złączą i nie utworzą pięknego żywopłotu. Powinniśmy jednak pamiętać, iż przy dobrej pielęgnacji tuj (podlewaniu, nawożeniu) sadzonki dość szybko rosną i zwiększa się ich średnica. Sadzenie tuj zbyt gęsto może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych oraz zniekształcenia ich pokroju.

Sadzenie tuj zbyt rzadko

Zasadzenie tuj zbyt rzadko spowoduje, iż możemy nie uzyskać zwartego żywopłotu. Jednak niektórzy mogą chcieć właśnie celowo utworzyć taki żywopłot, gdzie widać odstępy między sadzonkami.

tuje tworzące zwarty żywopłot

Odstęp od ogrodzenia

Ważnym aspektem podczas sadzenia tuj jest nie tylko odległość od sadzonek. Musimy zwrócić uwagę również na pozostawienie odstępu od granicy naszej działki lub ogrodzenia. Ten temat został poruszony w kolejnym naszym artykule z poradami – “W jakim odstępie od ogrodzenia sadzić tuje szmaragd?

Podsumowanie

To, w jakich odległościach sadzić tuje zależy od wielu aspektów. Jednak najczęściej sadzi się tuje w odstępie 60-80 centymetrów. Ważną kwestią jest również pozostawienie miejsca od ogrodzenia lub granicy naszej działki.

Jeśli już zaplanujemy, w jakich odstępach posadzić tuje i wyliczymy, ile tuj będziemy potrzebować, sadzonki możemy kupić na naszej stronie tuje.waw.pl

Udostępnij