Porady

Kiedy najlepiej sadzić tuje?

Kiedy najlepiej sadzić tuje?

Sadzenie tuj w ogrodzie jest bardzo prostą czynnością. Musimy wiedzieć jednak kiedy najlepiej to zrobić, aby zapewnić sadzonkom dobry start i zdrowy wzrost. W poniższym artykule szczegółowo opiszemy, kiedy najlepiej sadzić tuje, a kiedy tego unikać.

Na początku należy rozróżnić terminy sadzenia tuj w zależności od tego, czy zakupiliśmy je w doniczce czy są to tuje tzw. kopane z gruntu. Różnica jest zasadnicza, gdyż sadzonki znajdujące się w donicy mają dobrze rozbudowany system korzeniowy, który w odróżnieniu od tych wykopanych z gruntu najczęściej jest uszkodzony.

W przypadku tuj w donicy możemy je sadzić od wiosny aż do jesieni, choć najkorzystniejszą porą jest późne lato i wczesna jesień. Należy je również sadzić, w dni kiedy nie ma upału lud nie występują przymrozki.

Tuje najlepiej sadzić późnym latem i wczesną jesienią

Najkorzystniejszą porą na sadzenie tuj jest późne lato oraz wczesna jesień, a dokładnie okres od końca sierpnia do połowy października. W tym czasie ziemia jest jeszcze nagrzana po lecie, a rośliny zaczynają się przygotowywać do zimowego spoczynku, ustaje wzrost pędów, co sprzyja zakorzenianiu. Co więcej, nocne chłody hartują tuje przed zimą, a zwiększona wilgotność podłoża zapobiega przesuszeniu. Musimy jednak pamiętać, aby tuje były posadzone najpóźniej na 6 tygodni przed pierwszymi mrozami.

Po posadzeniu tuj musimy sprawdzać, czy jest odpowiednia wilgotność. Na początku sadzonki są bardzo wrażliwe na przesuszenia.

Udostępnij