Porady

Jakie tuje wybrać na żywopłot? Szmaragd czy brabant?

Jakie tuje wybrać na żywopłot? Szmaragd czy brabant?

Żywopłoty tworzone z tuj są bardzo popularnym rozwiązaniem w ogrodach. Jednym z najważniejszych wyborów, który trzeba podjąć przed utworzeniem żywopłotu, jest wybór odpowiedniej odmiany tuj. Dwie najpopularniejsze to odmiana szmaragd i odmiana brabant. Na zdjęciu powyżej po lewej stronie widzimy tuje brabant, natomiast po prawej – tuje szmaragd.

Które tuje wybrać? Szmaragd czy brabant?

Zarówno tuje szmaragd, jak i tuje brabant należą do gatunku Thuja occidentalis, który w Polsce znany jest pod nazwą żywotnik zachodni. Obie odmiany mają kolumnowy pokrój, jednak wiele je od siebie różni. Warto więc przed podjęciem decyzji o zakupie którejś z tych odmian przyjrzeć się tym różnicom, by wybrać te, z których wyglądu będziemy zadowoleni.

Tuje szmaragd

tuje szmaragd
tuje szmaragd

Tuja szmaragd jest jedną z najpopularniejszych odmian żywotnika. Jej charakterystyczną cechą jest bardzo elegancka, kolumnowa i gęsta forma, a także intensywnie zielone zabarwienie, które nie zmienia się na czas zimy.

Jest to krzew, który rośnie dość szybko, co roku około 30 cm. Po 10 latach tuja szmaragd osiąga wysokość około 2,5 m. Tuja szmaragd może osiągać wysokość nawet 6 m.

Tuje brabant

tuje brabant

Tuje brabant mają mniej zwartą formę i są mniej eleganckie niż tuje szmaragd. Roślina dodatkowo często wytwarza liczne, brązowe szyszeczki, które również nie dodają jej uroku. Jej atutem jest jednak bardzo dynamiczny wzrost. Tuje brabant mogą już po kilku latach osiągać kilkumetrowe wielkości.

Podsumowanie

Podsumowując, wybór między odmianami brabant i szmaragd zależy przede wszystkim od konkretnych potrzeb i upodobań ogrodników. Tuje brabant są idealna, gdy potrzebujemy szybko utworzyć gęsty i wysoki żywopłot, a tuje szmaragd polecamy tym, którzy cenią sobie piękno i wolą bardziej estetyczne iglaki.

Udostępnij